آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای (پانوراما) آنهایی هستند که یک یا چند طرف کابین آن  شیشه هست. معمولاً این نوع آسانسورها معمولا در یک سازه شیشه ای مخصوص خود نصب می شوند که به مسافر اجازه می دهد نمای بیرونی را ببیند. آسانسور شیشه ای روشی جدید و هیجان انگیز برای مسافرت در یک مجتمع تجاری یا مسکونی است. پانل های شیشه ای در شیشه های شفاف یا دودی موجود است و فریم های اطراف آنها معمولا از جنس استنلس استیل می باشد. این نوع آسانسور را می توان با هر نوع مشخصات معماری و تزئینی تطبیق داد.

در این مقاله با موارد زیر آشنا خواهید شد.

– موارد استفاده آسانسور شیشه ای

–  آسانسور شیشه ای خانگی (هوم لیفت)

– کابین شیشه ای تمام گرد

–  اجزای آسانسور شیشه ای

– جنس و نمونه شیشه آسانسور پانوراما

–  طراحی و اجرای آسانسور شیشه ای

– استاندارد اسانسور شیشه ای

– نمونه آسانسور شیشه ای اجرا شده توسط شرکت هیرو

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

موارد استفاده آسانسور شیشه ای

معمولا محدودیتی برای استفاده آسانسور شیشه ای وجود ندارد ولی معمولا در مجتمع های تجاری و اداری و ویلاهایی که مشاهده بیرون اهمیت دارد از این نوع آسانسورها استفاده شود.

آسانسور شیشه ای خانگی (هوم لیفت)

معمولا در بین طبقات ساختانهای دوبلکس از آسانسور استفاده می شود که تردد بین طبقات برای افراد مسن و کم توان را سهل کند. با توجه به معماری ساختمان بهتر است در آسانسورهای هوم لیفت از کابین شیشه ای (پانوراما) استفاده شود. که در کنار زیبایی باعث آرامش خاطر استفاده کنندگان می شود.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

کابین شیشه ای تمام گرد

با پیشرفت تکنولوژی می توان خواسته ها و سلایق مشتریان را براحتی برآورده کرد. کابین تمام گرد یکی از محصولاتی می باشد که چند سال امکان ساخت آن براحتی امکان پذیر نبود. ولی هم اکنون متخصصان و مهندسین هیرو آسانسور، کابین شیشه ای تمام گرد را برای انواع آسانسورهای گیرلس و هیدرولیکی فراهم کرده اند.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

جنس و نمونه شیشه آسانسور پانوراما

جنس شیشه استفاده شده در کابین شیشه ای آسانسورها بایستی از نوع لمینت سکوریت بوده و کیفیت و مرغوبیت آن پس از ارائه سرتیفیکیت های مربوطه به کارشناس استاندارد نهایتا مورد تایید قرار بگیرد.

نظر اینکه مطابق الزام استاندارد ملی ۱-۶۳۰۳ در خصوص مقاومت و استحکام کلیه قسمت های دیواره های چاله آسانسور، اتاقک آسانسور و دیواره کابین و درب های طبقات، تحمل و عدم تغییر حالت در برابر نیروهای تنشی ۳۰۰ نیوتن به ۵ سانتیمتر مربع الزامی می باشد، بنابراین استحکام شیشه به کار رفته در کابین های شیشه ای پانوراما) نیز ازاین قاعده مستثنا نمی باشد.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

تست آونگی در آسانسور شیشه ای

کابین آسانسور شیشه ای (پانوراما) می تواند به اشکال مختلف ساخته شود. در برخی مواقع با توجه به ابعاد و شرایط آسانسور به صورت مربع، مستطیل، گرد و یا بیضی طراحی و اجرا  می شود. در این مواقع که کابین آسانسور از نوع گرد و یا بیضی می باشد با توجه به اینکه شیشه کابین نیز از نوع تخت خارج خواهد شد، بنابراین تست آونگی شیشه به کار رفته در دیواره کابین با ارائه تاییدیه های (سرتیفیکت های) مربوط به شیشه توسط کارشناس استاندارد بررسی خواهد شد.

جنس لته های درب

در این نوع آسانسور ها در صورتی که نمایی از سمت درب های طبقات به سمت بیرون و یا داخل وجود داشته باشد میتوان لته های درب های طبقات و کابین را به صورت شیشه ای نصب کرد. درب های لته شیشه ای در دو نوع شیشه ای با کلاف استیل و یا کاملا شیشه ای (فریم لس) وجود دارد. جنس شیشه های به کار رفته در لته های درب های طبقات نیز از نوع لمینت سکوریت ضد ریزش و پاشش بوده و استحکام آن مشابه شیشه ها و دیواره های به کار رفته در قسمت های دیگر کابین به اندازه عدم تغییر حالت در برابر ۳۰۰ نیوتن بر ۵ سانتیمتر مربع از سطح آن می باشد.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

طراحی و اجرای آسانسور شیشه ای

شاید در نگاه اول طراحی و اجرای آسانسور شیشه ای تفاوت چندانی با آسانسورهای معمولی نداشته باشد ولی واقعیت این است بایستی در طراحی و اجرای این نوع آسانسورها به آیتم مخصوص در استاندارد توجه شود. و مهم تر از همه اینکه موقع اجرا، با ظرافت دقت نظر بیشتر بتوان خواسته های کارفرما را تامین کرد.

استاندارد اسانسور شیشه ای

1- ایمنی

در صورتيكه قسمتهای شفاف كابين شيشه ای باشد پاراشوت آن بايستي از نوع تدريجي (PROGRESSIVE TYPE)  و در صورتيكه قسمت هاي شفاف از طلق باشد و سرعت آسانسور نيز بيشتر از يك متر بر ثانيه نباشد تا آخر پايان سال 77 نصب شده باشند، ميتواند از نوع پاراشوت لحظه اي استفاده نمود.

1-2 پوشش چاه:

چاه آسانسور در طبقاتي ممكن است در دسترس عموم باشد بايد داراي پوششي به شرح ذيل باشد.

الف-اين پوشش مي تواند شيشه اي باشد.

ب-ارتفاع ديواره ها بايد از سطح هر دسترسي حداقل 5/2 متر باشد.

ج-ارتفاع ديواره ها از سمت ورودي آسانسور حداقل 5/3 متر باشد.

د-در پايين ترين طبقه يا زير آن فضايي براي پرسنل سرويس كار تامين شود به نحوي كه بتواند به قسمت هاي خارجي كابين براي نظافت يا سرويس دسترس پيدا نمايد و حداقل فاصله افقي بايستي 45 سانتيمتر باشد.

2- کابین شیشه ای

1-2 قسمت هاي شفاف كابين بايد بگونه اي طراحي و نصب شوند كه بارهاي عمودي از طرف كابين به آن وارد نشود و قاب (محل استقرار) آنها بگونه اي باشد كه بتواند بدون تغيير شكل مهمي بارهاي افقي وارده را تحمل نمايد.

يادآوري : بار افقي ممكن است از طرف مسافران وارد شود.

2-2 صفحات شفاف از نظر مقاومت مكانيكي و مقاوم در برابر آتش بايستي مطابق با بند 5-6 مقررات ايمني آسانسور باشد.

2-3 در صورتيكه از مواد شفافي به غير از شيشه استفاده شود بايد از نظر مقاومت مكانيكي و مسايل مطروحه بالا برابر باشد.

2-4 در صورت استفاده از شيشه، شيشه بايستي Laminated باشد و حداقل ضخامت آن 5/11 ميليمتر باشد.

2-5 در صورت استفاده از شيشه جام با ضخامت حداقل ده ميليمتر بايستي سطوح ان طرف شيشه كه در دسترس مسافر نباشد بوسيله لايه پلاستيكي چسب دار مخصوص پوشش داده شود.

2-6 حداقل ضخامت آينه هاي استفاده شده جهت دكور آسانسور بايستي 6 ميليمتر باشد و بايد شيشه آن Laminated يا Toughened باشد و در صورتيكه از آينه با شيشه معمولي استفاده شده باشد بايستي سطوح پشت آينه بوسيله لايه پلاستيكي چسب دار مخصوص پوشش داده شود.

3- آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد

در شرايط محيطي غير عادي كه در آن باد شديد، باران، برف و يخبندان قابل پيش بيني است بايد از استفاده از آسانسور در فضاي باز پرهيز نمود مگر نصب پوشش كامل (Transparent protective Wall) در نظر گرفته شود.

4-  برچسب نشانه گذاری شیشه، طبق مشخصات مندرج در استاندارد به صورت با دوام و دائم (برچسب اموال که با جدا کردن آن از بین می رود) روی لایه بیرونی یا داخلی چسبانده شود و از سوی شرکت تولید کننده شیشه با لوگوی آن باشد. شرکت تولید کننده شیشه لایه دار لزومی به دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد ندارد. ابعاد مشخصات فنی شیشه لایه دار کابین در فرم مشخصات (کابین) منعکس گردد.

5- لازم است شرایط تجدید نظر اول در تامین مساحت سطح شیشه خور و مساحت هر بخش شیشه خور رعایت گردد. در صورتی که درب های طبقه که به طور دستی کار می کنند ( درهای لولایی) این شرایط را ندارند، لازم است الزامات جایگزین استاندارد در بند 7-6-2 ب تامین گردد: 7-6-2-ب “وقتی کابین در طبقه ای در حال ایستادن و یا متوقف است، نشانگر حضور کابین، روشن شده و تا زمانی که کابین در طبقه متوقف است روشن باقی بماند.”

6- اندازه گیری غیر مخرب ضخامت شیشه در آئینه تزئینی (حداقل 4 میلی متر) انجام شود و پشت چسب بودن آن به صورت خود اظهاری انجام گردد (در صورت عدم دسترسی لازم است ضخامت سنجی شیشه با استفاده از ضخامت سنج آلتراسونیک انجام شود).

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

نمونه آسانسور شیشه ای اجرا شده توسط شرکت هیرو

  • پروژه هوم لیفت – سه دستگاه در مجتمع ارغوان ولنجک
  • پروژه هوم لیفت مرکز حمل و نقل جاده ای
  • آسانسور هیدرولیکی جک بغل لواسان خیابان اتحاد
  • کابین نیم گرد شیشه ای – لواسان – مهندس اسدی
  • آسانسور شیشه ای تخت دکتر مقصودی – شمال
  • پروژه مهندس عرب- لواسان