هندریل پله برقی چیست؟

هندریل پله برقی چیست؟

حتما بارها که از پله برقی استفاده کرده اید، تسمه ای پلاستیکی را مشاهده کرده اید که روی دیواره پلکان در حال حرکت است. این تسمه پلاستیکی همان هندریل پله برقی است که افراد در موقع سوار شدن روی پله برقی آن را در دست خود می گیرند. گرفتن هندریل ها در موقع ایستادن روی پله برقی باعث حفظ تعادل افراد شده و از سقوط آن ها جلوگیری می کند. هندریل ها روی هر دو دیواره پله برقی قرار داشته و با سرعتی تقریبا برابر با پله برقی حرکت می کنند. این تسمه های پلاستیکی روی قاب یا نرده ای قرار گرفته و نصب می شوند. در این مطلب به بررسی موضوع هندریل پله برقی و بیان مطالبی مربوط به آن پرداخته ایم.

اهمیت استفاده از هندریل پله برقی

هندریل ها در پله برقی همان نقشی را ایفا می کنند که نرده ها در پلکان های سنتی برعهده دارند. در واقع افراد نرده ها را در موقع بالا یا پایین رفتن از پله ها می گیرند تا تعادل خود را حفظ کرده و سقوط نکنند؛ در موقع استفاده از پله برقی نیز افراد با گرفتن هندریل ها به حفظ خود تعادل خود کمک می کنند. استفاده از این دستگیره های متحرک برای تمامی افراد به خصوص سالمندان و کودکان باعث می شود تا ایمنی آنان حفظ شده و دچار حوادث و آسیب های مختلف نشوند. شرکت های سازنده پله برقی سعی می کنند تا هندریل ها را به نحوی طراحی کنند که افراد بتوانند به راحتی آن ها را در دستان خود نگاه داشته و تعادل خود را حفظ کنند. همچنین این تسمه های پلاستیکی از موادی ساخته می شوند که از دست های کاربران سُر نخورد و آن ها بتوانند به راحتی همچون یک تگیه گاه از آن استفاده کنند.

انواع هندریل پله برقی

معمولا هندریل ها را از متریال پلاستیک فشرده یا پلی اورتان تولید می کنند که باید از نظر کیفیت و انعطاف پذیری در سطح استانداردی باشند. هندریل ها با توجه به ساختار به دو نوع تقسیم شوند که در زیر به توضیح آن ها پرداخته ایم.

 • هندریل های c شکل

این هندریل ها شکلی همانند حرف c دارند و داخل آن ها توخالی است. سطح اصطکاک این هندریل ها در مقایسه با مدل های دیگر کم تر است و طراحی ساده ای دارند. به همین دلیل قیمت آن ها نسبتا پایین تر است. این نوع هندریل ها در پلکان هایی کم تردد نصب و استفاده می شوند.

 • هندریل های v شکل

این نوع از هندریل های پله برقی به شکل حرف v هستند که در مقایسه با مدل قبلی، سطح اصطکاکی بیشتری با نرده پلکان در داخل خود دارند. این هندریل ها به دلیل آن که تماس داخلی آن ها با سطح نرده ها بیشتر است، برای پله برقی هایی با ارتفاع بالا یا سیستم هایی با تردد زیاد کاربران، بسیار مناسب هستند. به همین دلیل نسبت به مدل های c شکل، گران قیمت تر هستند.

نحوه عملکرد هندریل پله برقی

مکانیزم عملکرد هندریل ها به این صورت است که با اتصال به چرخ دنده های اصلی پله برقی به حرکت در می آیند. موتور الکتریکی پله برقی نیروی مورد نیاز برای حرکت چرخ دنده ها و گردش هندریل ها را تامین می کند. در داخل سیستم هندریل، محوری قرار دارد که قطر آن بین 60 تا 100 سانتی متر است. روی این محور دو قرقره چدنی و دو زنجیر وجود دارد که نیروی گشتاوری را به منظور حرکت هندریل در مسیری دایره ای فراهم می کنند. این محور دو یاتاقان نیز دارد که آن ها نیروی گشتاور تولید شده را کنترل می کنند که باعث می شود تا هندریل به شکل هماهنگ و یکنواختی به حرکت درآید. همان طور که در بالا اشاره کردیم هندریل ها با سرعتی تقریبا برابر با پله برقی حرکت می کنند. این مساله باعث می شود تا کاربران وقتی هندریل را در دست گرفته اند هماهنگ با حرکت پله برقی به بالا و پایین بروند و ایمنی آن ها حفظ شود.

استانداردهای هندریل پله برقی

همانند تمامی قطعات و تجهیزات پله برقی، هندریل ها نیز باید طبق استانداردهای مربوطه طراحی و تولید شوند. این استانداردها برای ابعاد، سرعت، ارتفاع از پله ها و غیره در نظر گرفته شده و باید رعایت شوند؛ تا کاربران بتوانند به راحتی از آن ها استفاده کرده و هم ایمنی آن ها حفظ شود. این نرده های پلاستیکی باید به نحوی طراحی و نصب شوند که از دیواره های پله برقی و قسمت های دیگر فاصله کافی داشته باشند؛ تا از گیر کردن لباس یا اعضای بدن همانند دست ها در لابلای این تسمه های پلاستیکی تا حد زیادی جلوگیری شود. برخی از استانداردهای هندریل پله برقی شامل موارد زیر می شوند:

 • هندریل ها باید حتما در مسیری هم جهت با حرکت پله برقی حرکت کنند. به عبارتی متحرک بودن آن ها یکی از استانداردها محسوب می شود.
 • هندریل ها باید سرعتی تقریبا برابر با پله برقی داشته باشند. اما با وجود این، هندریل می تواند حداکثر تا دو درصد سرعت بیشتری از پله برقی داشته باشد.
 • حداکثر فاصله بین پروفیل و هدایت کننده هندریل باید 8 میلی متر باشد و تحت هیچ شرایطی بیش از این میزان امکان پذیر نیست.
 • هندریل ها باید پهنایی بین 7 تا 10 سانتی متر داشته باشند.
 • دیواره هندریل با کناره خارجی آن باید حداقل 8 سانتی متر فاصله داشته باشد.

نصب هندریل پله برقی

نصب و راه اندازی هندریل ها را باید تکنسین یا نصاب حرفه ای که در تجربه لازم در این زمینه را دارد، انجام دهد. پیش از نصب هندریل نصاب باید طول مسیر و ابعاد آن را با کمک ابزارهای همانند تراز لیزری و نقاله نوری به طور دقیق اندازه گیری کند. پس از آن باید مطابق با ابعاد اندازه گیری شده، هندریل مناسب طراحی و ساخته شود. پس از آن که هندریل ساخته شده و به محل منتقل شد، نصاب با استفاده از دستگاه لوپ یا همان اتصال لب به لب دو سر هندریل را به هم متصل می کند تا به شکل یک قطعه منسجم شود و استحکام کافی را به دست آورد. پس از آن باید هندریل با استفاده از وسیله ای همانند بالابر به محل مورد نظر بالا کشیده شده و در آن جا با دقت نصب شود. پس از نصب هندریل، نصاب آن را به گردش در می آورد تا سرعت آن را اندازه گیری کند. سپس سرعت چرخش هندریل باید با استفاده از تنظیمات لازم با سرعت حرکت پله برقی هماهنگ شود. پس از انجام این کار، باید فاصله هندریل با اجزای پله برقی و دیواره آن بررسی شده تا طبق استانداردهای مربوطه باشد. در آخر نیز تست نهایی هندریل پله برقی انجام می شود تا پس از تایید عملکرد درست، به بهره برداری برسد.

مشکلات رایج در هندریل ها

هندریل ها همانند سایر قطعات پله برقی ها در معرض مشکلات و خرابی هایی قرار می گیرند. در این بخش به مهم ترین مشکلات و خرابی هایی که هندریل ها دچار آن می شوند، اشاره کرده ایم.

 • پاره شدن سیم فولادی

در زیر هندریل ها، رشته ای سیمی از جنس فولاد نصب می شود که هدایت هندریل را انجام می دهد. ممکن است در اثر استفاده مکرر از هندریل و ساییدگی بیش از حد، این رشته سیم فرسوده شده و نهایتا پاره شود.

 • ترک خوردن هندریل

لاستیک هندریل ممکن است در اثر عللی همچون نوسانات شدید دمایی، ضربه دیدن و یا تمام شدن عمر مفید، ترک بخورد. ترک خوردگی لاستیک هندریل معمولا نمی تواند چندان تاثیر منفی روی عملکرد آن بگذارد. اما امکان آسیب دیدن دست های افراد در اثر لمس قسمت های ترک خورده وجود دارد.

 • ایجاد برآمدگی روی هندریل

برخی از مواقع مشاهده می شود که روی سطح هندریل، برجستگی ها یا برآمدگی هایی ایجاد شده است. علت این برآمدگی ها لایه لایه شدن لاستیکی است که در نرده هندریل وجود دارد. معمولا برآمدگی هایی که روی هندریل ایجاد می شوند باعث بروز مشکلاتی برای عملکرد آن نمی شوند. اما بهتر است در صورت مشاهده این برآمدگی، آن ها را برطرف کرد.

سرویس، نگهداری و تعمیر هندریل ها

پله برقی ها سیستم هایی هستند که همانند سایر تجهیزات جابجایی باید به صورت دوره ای و منظم توسط سرویسکار ماهر سرویس شوند. در طی این سرویس تمامی قطعات پله برقی از جمله هندریل نیز مورد بازدید قرار گرفته و سرویس می شود. به دلیل اهمیت هندریل ها و ساختار خاص آن ها که از چند لایه تشکیل می شوند، بازدید و سرویس آن ها اهمیت زیادی دارد. سرویسکار در حین بازدید هندریل و تست عملکرد آن، خرابی ها و ایرادات احتمالی را تشخیص داده و نسبت به رفع آن ها اقدام می کند. هندریل ها در اثر استفاده مداوم کاربران، در معرض انواع کثیفی ها و آلودگی ها قرار می گیرند. در این صورت سرویسکار پس از سرویس و تعمیرات این قطعه، باید آن را گردگیری کرده و سپس با مواد شوینده شستشو دهد.

فاکتورهای مهم در خرید هندریل پله برقی

در انتخاب و خرید هندریل پله برقی باید به فاکتورهایی توجه شود تا محصولی که خریداری می شود ضمن برخورداری از کیفیت بالا، عملکرد مناسب و عمر مفید زیادی داشته باشد. در زیر به این فاکتورها اشاره کرده ایم.

 • جنس هندریل: همان طور که در بالا اشاره کردیم هندریل ها معمولا از دو متریال پلاستیک فشرده و پلی اورتان ساخته می شوند. از این رو باید توجه داشته باشید هندریلی که انتخاب می کنید، هم کیفیت مناسبی داشته و هم انعطاف پذیر باشد. معمولا مدل هایی که از پلی اورتان تولید می شوند، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مدل هایی دارند که از پلاستیک فشرده تولید می شوند.
 • نوع هندریل: چنانچه قصد استفاده از هندریل برای پله برقی های کم تردد را دارید که قیمت کم تری نیز داشته باشد، مدل های C شکل گزینه مناسبی هستند. اما برعکس برای پله برقی هایی که در مکان های پرتردد استفاده می شوند و ارتفاع بلندی دارند، باید هندریل های V شکل انتخاب و خریداری شوند.
 • نوع شرکت سازنده: توجه کنید که هندریل انتخابی شما محصول کدام شرکت سازنده است. مسلما شرکت های معتبر و باسابقه هندریل های باکیفیت و استانداردی را تولید و به بازار عرضه می کنند.
 • خارجی یا داخلی بودن هندریل: در خرید هندریل به این مورد توجه کنید که محصول انتخابی شما از نوع داخلی است یا خارجی. معمولا هندریل های خارجی قیمت بالاتری نسبت به مدل های داخلی دارند که در خرید این تجهیزات باید به آن توجه کنید.
 • میزان بودجه: هندریل های پله برقی با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند که باید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، به دنبال محصولی بوده که قادر به پرداخت هزینه آن باشید.

جمع بندی

در این مطلب به بیان مطالبی درباره هندریل پله برقی پرداختیم. هندریل ها تجهیزاتی ضروری برای پله برقی ها هستند که وجود آن ها به ایجاد تعادل کاربران به هنگام ایستادن روی پله برقی و جلوگیری از حوادث کمک زیادی می کند. شرکت های مختلفی این تجهیزات را در مدل های مختلف و با قیمت های متفاوت تولید و عرضه می کنند. در این زمینه شرکت هیرو آسانسور که از جمله شرکت های باسابقه در صنعت آسانسور به شمار می رود، انواع هندریل های پله برقی را در کیفیت و کارایی بالا تولید و عرضه می کند. این شرکت در ساخت هندریل ها از متریال مرغوب و باکیفیتی استفاده می کند تا این تجهیزات پس از تولید، سال ها بتوانند دوام آورده و روی پله برقی ها کار کنند. شرکت هیرو آسانسور با هدف جلب رضایتمندی مشتریان سعی می کند تا حد ممکن هندریل های تولیدی را با قیمت مقرون به صرفه ای به مشتریان عرضه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.