بالابر صنعتی و کارگاهی

درباره بالابر صنعتی

بالابر صنعتی از جمله تجهیزات جابجایی بار و کاربران محسوب می شود که در مکان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این مکان های صنعتی می توان به کارخانه ها، کارگاه ها، انبار کالاهای مختلف، فروشگاه های بزرگ و چندطبقه، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و غیره اشاره کرد. این بالابرها در انواع و ابعاد متفاوتی ساخته می شوند و عمدتا با سیستم های محرکه کششی و هیدرولیک کار می کنند.

بالابر صنعتی

کاربردهای بالابر صنعتی

بالابرهای صنعتی کاربردهای مختلفی در انواع صنایع و محیط های مختلف برای جابجایی بارهای سنگین و افراد دارند. نوع کاربرد، تعیین کننده ظرفیت، ابعاد، نوع سیستم محرکه و غیره در این سیستم ها خواهد بود. در ادامه به کاربردهای این دستگاه ها به طور مختصر اشاره شده است.

 • ساختمان سازی

از جمله کاربردهای بسیاری که بالابرهای صنعتی دارند، می توان صنعت ساختمان سازی اشاره کرد. این بالابرها با کارکردشان می توانند به راحتی اجسام سنگین از قبیل مصالح، تیرهای آهن، بتن، گچ، آهک و غیره را به طبقات بالا جابجا کنند. معمولا از دو نوع بالابر مفصلی و بالابر بوم دار تلسکوپی در ساختمان سازی استفاده می شود که هر کدام کارکرد متفاوتی دارند. مهارت کاربر یا اوپراتور بالابر در ساختمان سازی از جمله نکات مهمی است که می تواند از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کند.

 • جابجایی کالاها در انبارها

از جمله دیگر کاربردهای بسیار مهمی که بالابرهای صنعتی دارند می توان به جابجایی کالاها در انبارها با این دستگاه ها اشاره کرد. کیفیت و کارکرد درست بالابر در انبارها اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا کالاها در حجم های بالایی تولید می شوند و همچنین این دستگاه ها به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند. این بالابرها معمولا از نوع هیدرولیکی بوده و با وجود قطعات مستحکم، عمر مفید بالایی دارند و می توانند وزن و بار بسیار زیادی را تحمل کنند.

 • مراکز خرید، فروشگاه ها و پاساژها

در فروشگاه های چند طبقه و پاساژها، بالابرهای صنعتی می توانند برای جابجایی کالاها و اجناس بین طبقات استفاده شوند. شکل ظاهری این دستگاه ها با توجه به فضای کار در فروشگاه ها و مراکز خرید طراحی می شود.

 • تعمیر ساختمان ها و مراکز تجاری

بالابرهای صنعتی می توانند برای انجام تعمیرات مختلف در ساختمان ها و مراکز تجاری مورد استفاده قرار گیرند. انجام تعمیرات یا تغییراتی همانند نصب انواع تابلوها در بالای مراکز خرید، بازسازی ساختمان، نصب سنگ های نما، نصب پنجره ها، مرمت ساختمان ها و غیره از جمله کاربردهایی است که بالابرهای صنعتی دارند.

 • شستشو و نظافت پنجره ها

برای شستشو و نظافت پنجره ها در ساختمان های چند طبقه و برج ها، بالابرهای صنعتی کابردهای زیادی دارند. این بالابرها معمولا ظرفیتی یک یا دو نفره دارند و عمدتا از نوع تلسکوپی هستند و می توانند کارگران را تا ارتفاع بالایی حمل کنند.

 • نورپردازی

برای نورپردازی در ورزشگاه ها و استادیوم ها از بالابرهای صنعتی استفاده می شود. برای این کار تجهیزات روشنایی روی این بالابرها قرار داده شده و با بالا رفتن بالابر، قسمت های زیادی از ورزشگاه یا استادیوم روشن می شود.

 • برنامه های هنری

معمولا بالابرهای صنعتی کاربردهای مشخصی دارند. اما یکی از استفاده های غیر معمولی که از این دستگاه ها می شود، در برنامه های هنری است. به این صورت که خوانندگان یا مجریان برنامه های هنری برای اجرای برنامه ها با این بالابرها تا ارتفاع بالاتر از جمعیت بالا می روند. در این صورت اجرای کنسرت یا برنامه های هنری به شکلی انجام می شود که حاضرین بتوانند به راحتی مجری را تماشا کنند.

 • محافظت از کابل های برق

از دیگر کاربردهای بالابرهای صنعتی می توان به محافظت از کابل های برق با این دستگاه ها اشاره کرد. این دستگاه ها می توانند علاوه بر کابل های برق، در نگهداری از ترانس های برق فشار قوی، چراغ های راهنمایی، نصب کابل ها روی تیرهای برق و غیره مورد استفاده قرار گیرند. این بالابرها ظرفیتی تک یا دو نفره دارند.

 • تعمیر و نگهداری هواپیماها

از بالابرهای صنعتی در تعمیر و نگهداری هواپیماها استفاده های زیادی می شود. دلیل آن هم ارتفاع بالایی است که هواپیماها دارند. در این صورت تکنسین ها و تعمیرکاران تنها می توانند با استفاده از این دستگاه ها به نقاط مختلف آن دسترسی پیدا کنند. وقتی تکنسین ها در این بالابرها قرار بگیرند، می توانند تا هر ارتفاعی بالا رفته و قسمت های مختلف هواپیما را تعمیر و سرویس کنند.

 • کارهای باغبانی

در باغ های میوه که دسترسی به درختان بلند و چیدن میوه کار دشواری است، استفاده از بالابرهای صنعتی، این کارها را آسان می کند. علاوه بر چیدن میوه ها، می توان برای سمپاشی، بریدن شاخ و برگ اضافی درختان و غیره از این بالابرها در کارهای باغبانی استفاده کرد.

خرید انواع بالابر صنعتی

انواع بالابر صنعتی

بالابرهای صنعتی از نظر ساختار، شکل ظاهری و نیز سیستم محرکه به چند نوع تقسیم می شوند. در ادامه هر یک از انواع بالابر صنعتی مورد بررسی قرار گرفته است.

 • بالابر صنعتی آکاردئونی

این نوع بالابر صنعتی از سازه های مستحکم فولادی ساخته می شود که به هنگام بالا رفتن، تعادل بسیار زیادی داشته و دچار لرزش و تکان خوردن نمی شود. این سیستم ها ظرفیت زیادی دارند و می توانند به هنگام بالا رفتن، چندین کاربر و بارهای سنگین را حمل کنند. برای تامین نیروی محرکه این بالابرها از باتری یا موتورهای دیزلی استفاده می شود.

 • بالابر صنعتی هیدرولیکی

این نوع بالابر صنعتی از سیستم محرکه هیدرولیکی برخوردار است. بالابرهای صنعتی هیدرولیکی در مکان هایی همانند فروشگاه ها، انبارها، منازل و غیره استفاده می شود. همچنین در جابجایی ویلچر یا افراد نیز این بالابرها کاربرد دارند که از آن با نام بالابر ویلچربر و نفربر یاد می شود. جک بالابر صنعتی قطعه مهمی است که در این نوع بالابرها وزن بسیار زیادی را تحمل می کند. نیروی مورد نیاز برای بالا رفتن این جک ها از طریق موتور و پمپ هیدرولیک تامین می شود. بالابرهای هیدرولیکی از مزایایی همانند خرابی اندک قطعات، مقرون به صرفه بودن، نیاز به فضای کم، امنیت نسبتا بالا، عدم نیاز به موتورخانه و غیره برخوردارند. همین مزایا باعث شده است که بالابرهای هیدرولیک از محبوبیت بالایی در میان مشتریان برخوردار باشند.

 • بالابر  صنعتی برقی

بالابرهای برقی دستگاه هایی هستند که عملکرد آن ها با یک وینچ صورت می گیرد. وینچ وظیفه انتقال حرکت به کابین به وسیله طناب های متصل شده به آن را برعهده دارد. برای این کار از یک موتور برقی استفاده می شود که در بالای شفت نصب شده است. معمولا روی بالابرهای برقی یک اینورتر نصب می شود که می تواند شرایط حمل بار و سوار شدن بر بالابر را تنظیم کند.

 • بالابر  صنعتی ثابت

بالابر ثابت سیستمی است که از آن برای حمل کالا یا کاربران به ارتفاع معینی استفاده می شود. از این دستگاه ها در مکان هایی همانند کارگاه های بزرگ، فروشگاه های چند طبقه، اماکن صنعتی و تولیدی و غیره استفاده می شود. معمولا موتورها و جک های هیدرولیکی نیروی مورد نیاز این دستگاه ها را تامین می کنند. این بالابرها ایمنی و قدرت بالایی دارند. همچنین می توانند ظرفیت زیادی داشته باشند.

 • بالابر صنعتی متحرک

بالابرهای متحرک در قسمت های مختلف یک مکان یا پروژه استفاده می شود. برای مثال وقتی نیاز باشد تا به ارتفاع معینی از یک مکان یا سوله دسترسی پیدا کرد، این بالابرها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 • بالابر صنعتی کششی

این بالابرها با استفاده از نیروی کششی که از الکتروموتور تامین می شود، کار می کنند. برای حفظ تعادل در بالا بردن اجسام از وزنه های تعادل در این دستگاه ها استفاده می شود. این سیستم ها در جاهایی به کار می روند که ارتفاع بالایی دارند و می توانند با سرعت بالاتری کالاها و نفرات را جابجا کنند.

 • بالابر صنعتی مفصلی یا تلسکوپی

در این سیستم ها از دو بازو استفاده می شود که یک بازو همانند حرکت تلسکوپ عمل کرده و دیگری شبیه حرکت مفصل کار می کند. این بالابرها می توانند در ارتفاع بالا تا 45 متر مورد استفاده قرار گیرند. با استفاده از این بالابرها کاربر می تواند قدرت مانور و جابجایی بیشتری داشته باشد. همچنین با وجود یک بازوی محرک نهایی که در این بالابرها وجود دارد، حرکت افقی کاربر نیز امکان پذیر خواهد بود.

 • بالابرهای قابل یدک

این بالابرها در جاهایی کاربرد دارند که ارتفاع آن ها از 5 تا 22 متر می رسد. با وجود قابلیت حمل بار و نفرات تا ارتفاع بالا، می توان از این بالابرها در پروژه های مختلفی استفاده کرد. این دستگاه ها در جاهایی استفاده می شود که سطح آن ها به شکل ناهموار بوده و پوشیده از شن یا خاک است.

 • بالابرهای عنکبوتی

این دستگاه ها از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و می توانند از موانع و فعالیت های مختلف عبور کنند. با توجه به این که در شرایط مختلف می توان از این دستگاه ها استفاده کرد، از جمله سیستم های پرکاربرد به شمار می روند.

بالابر تجهیزات صنعتی

همان گونه که از نام این بالابرها مشخص است، از این بالابر ها برای جابجایی تجهیزات و دستگاه های صنعتی در کارخانه ها و مکان های صنعتی و تولیدی استفاده می شود. با توجه به وزن بالا و حجم زیاد تجهیزات و دستگاه های صنعتی، این بالابرها در ابعاد و ظرفیت بالایی طراحی و ساخته می شوند.

ابعاد بالابر صنعتی

به طور کلی بالابرهای صنعتی ابعاد متفاوتی دارند و بسته به نوع کاربری آن ها این ابعاد مشخص می شود. می توان گفت نوع و نحوه استفاده تعیین کننده ابعاد و ظرفیت بالابرهای صنعتی خواهد بود. در مجموع این بالابرها نسبت به آسانسورهای صنعتی، ابعاد و ظرفیت بزرگ تری دارند و می توانند کالاهای بسیار سنگینی را حمل کنند.

قیمت بالابر صنعتی

قیمت این دستگاه ها با توجه به فاکتورهایی همانند نوع سیستم، ظرفیت و ابعاد، نوع سیستم محرکه، کیفیت قطعات، نوع شرکت یا برند سازنده، نوع کاربرد و غیره تعیین می شود. از این رو در بازار این محصولات با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. به طوری که این محصولات اختلاف قیمت زیادی دارند. با توجه به این مساله به خریداران توصیه می شود که برای اطلاع از قیمت این بالابرها، با شرکت های معتبر و شناخته شده تماس بگیرند.

خرید بالابر صنعتی

برای خرید بالابر صنعتی می توانید با شرکت های سازنده این محصولات ارتباط بگیرید. البته ضروری است به هنگام خرید این سیستم ها به نکاتی توجه کنید تا سیستم خریداری شده، بتواند در عین حال که کارایی درست و مطلوبی داشته، از ایمنی بالایی نیز برخوردار باشد. از جمله نکاتی که باید در خرید این بالابرها به آن توجه شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به میزان ظرفیت بالابر که متناسب با نیازهای کاری باشد.
 • نوع مکانیزم و سیستم محرکه دستگاه که بتواند کارایی مطلوبی داشته باشد.
 • ارتفاع بالابر و میزان مسافتی که کابین آن قادر به حرکت خواهد بود.
 • تعداد ایستگاه ها و توقف هایی که بالابر به هنگام حرکت دارد.
 • میزان ایمنی سیستم که چه مقدار ضریب ایمنی به هنگام کار کردن دارد.
 • نوع شرکت سازنده که توصیه می شود حتما محصولات شرکت های معتبر را انتخاب و خریداری کنید.
 • نوع قطعات و کیفیت آن ها که باید حتما این مساله را به هنگام خرید بالابر مورد توجه قرار داد.
 • و غیره

طراحی بالابر صنعتی

بالابرهای صنعتی با توجه به معیارهای مختلفی از جمله نوع سیستم محرکه، ظرفیت، نوع کاربرد، محل استفاده، ابعاد و غیره، طراحی و تولید می شوند. با توجه به این معیارها مشاهده می شود که شرکت های مختلف این بالابرها را در اشکال و انواع مختلفی طراحی و تولید می کنند. همچنین کار طراحی و ساخت بالابر صنعتی با توجه به میزان تخصص تکنسین ها و تجارب شرکت سازنده، تفاوت های زیادی با یکدیگر دارد. در این صورت کیفیت و کارایی محصولات نیز متفاوت خواهد بود.

مزایاس بالابر کارگاهی و صنعتی

 • سیستم کنترل سرعت VVVF
 • سرعت تا 1.6  متر بر ثانیه
 • ظرفیت تا 3000 کیلوگرم
 • قابل نصب در محیط های صنعتی و شیمیایی
 • قابل نصب در سطوح منحنی و شیبدار

تعمیر بالابر صنعتی

برخی از شرکت های آسانسوری خدمات تعمیر بالابر صنعتی را به مشتریان ارائه می دهند. تعمیرات این دستگاه ها بسته به میزان و نوع خرابی متفاوت خواهد بود. در برخی از مواقع ممکن است خرابی ها جزئی بوده و در مدت زمان کوتاهی بتوان این خرابی ها را تعمیر کرد. اما گاهی اوقات ممکن است به علل مختلفی از جمله عدم سرویس و نگهداری منظم، این سیستم ها دچار خرابی های بزرگ و جدی شوند. در این صورت تعمیر آن ها نیاز به صرف وقت بیشتر و هزینه های بالایی خواهد داشت.

بالابر صنعتی تهران

در تهران شرکت های بزرگ آسانسوری فعالیت می کنند که در برخی از پروژه های خود، به طراحی و تولید بالابرهای صنعتی می پردازند. مشتریان و کارفرمایان ساکن در تهران می توانند برای خرید بالابر صنعتی تهران، با این شرکت ها ارتباط بگیرند. البته توصیه می شود برای خرید بالابر صنعتی تهران، حتما تحقیق کاملی از شرکت های مختلف و نوع و کارایی سیستم های تولیدی آن ها داشته باشید.

شرکت هیرو | طراحی و نصب بالابر صنعتی

شرکت هیرو آسانسور از جمله شرکت های  آسانسور در تهران است که در کنار تولید انواع آسانسورها، سازنده بالابر صنعتی نیز محسوب می شود. شرکت هیرو با تاکید هر چه بیشتر بر نوآوری و تجهیز بالابرها به فناوری های پیشرفته، سیستم هایی را طراحی و تولید می کند که در نوع خود جزء بهترین ها از نظر کیفیت و کارایی هستند. انواع بالابرهایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم در شرکت هیرو به دست طراحان و تکنسین های متخصص و توانمند طراحی و تولید می شوند. این شرکت تمام کوشش خود را می کند تا بالابرهایی را طراحی و تولید کند که دقیقا متناسب با نیازهای کاری مشتریان باشد. علاوه بر تولید محصولات، شرکت هیرو کار نصب و راه اندازی انواع بالابرهای صنعتی در محل پروژه ها را نیز به انجام می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.