استپ پله برقی چیست؟

استپ پله برقی چیست؟

وقتی افراد به داخل پله برقی قدم می گذارند، روی صفحات آج داری می ایستند که به آن استپ پله برقی می گویند. استپ ها قطعات مجزایی هستند که در کنار یکدیگر درون حلقه ای قرار گرفته و به حرکت درمی آیند. این حلقه با نیروی موتور پله برقی شروع به کار کرده و استپ ها را به طور مداوم به حرکت در می آورد. استپ ها شکلی همانند پله های ساختمان دارند و به طور خودکار و با نیروی موتور به بالا و پایین می روند و مسافران را جابجا می کنند. در ساخت استپ های پله برقی باید ابعاد آن ها مطابق استانداردهای موجود طراحی شوند. در این مطلب به بررسی موضوع استپ پله برقی و مطالب مربوط به آن پرداخته ایم.

استپ پله برقی از چه متریالی ساخته می شود؟

معمولا برای ساخت استپ های پله برقی از دو متریال فولاد و آلومینیوم استفاده می شود که آلومینیوم نسبت به فولاد کاربرد بیشتری داشته و رایج تر است. زیرا آلومینیوم وزن کم تری داشته و در نتیجه باعث کاهش مصرف انرژی می شود. همچنین این فلز کم تر دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود که در این صورت عمر استپ ها افزایش می یابد. سطح استپ ها و دیواره های عمودی آن ها را به شکل آج دار می سازند تا از لغزش و سُر خوردن کاربران جلوگیری شود.

انواع استپ پله برقی

در کشور ما بر اساس استانداردهای مربوطه، سه نوع استپ تولید می شود که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم. این استپ ها از نظر نوع طراحی، متریال مورد استفاده، زیبایی ظاهری و نیز نحوه نصب با یکدیگر تفاوت دارند.

 • استپ آلومینیومی طرح قدیم

این نوع استپ پله برقی از آلومینیوم ساخته شده و با نام استپ پیچ و مهره ای شناخته می شود. به طوری که این استپ ها نوعی قطعات آلومینیومی هستند که برای اتصال آن ها به یکدیگر از پیچ و مهره استفاده می شود. استفاده از پیچ و مهره برای اتصال این استپ ها به یکدیگر باعث می شود تا بتوان راحت تر آن ها را در جای خود نصب کرده یا باز کرد. یک ایراد مهم این نوع استپ ها درزهایی است که در آن ها وجود دارد و باعث ایجاد ظاهر نامناسبی می شود.

 • استپ آلومینیومی طرح جدید

این نوع استپ ها قطعاتی یک تکه هستند که از ورق های آلومینیوم ساخته می شوند. این استپ ها فاقد درز و اتصال هستند که باعث می شود از نظر ظاهری زیباتر باشند. اما نسبت به مدل های طرح قدیم، نصب و باز کردن آن ها دشوارتر است.

 • استپ های استیل یا فولادی

برای ساخت این نوع استپ های پله برقی از استیل یا همان فولاد ضد زنگ استفاده می شود. آلیاژ فولاد استحکام و وزن بیشتری نسبت به آلومینوم دارد. استحکام و مقاومت بالای این استپ ها باعث دوام زیاد آن ها می شود. همچنین از نظر شکل ظاهری نیز زیباتر بوده و به حالت براق دیده می شوند. همین خصوصیات باعث شده است تا استپ های فولادی نسبت به مدل های آلومینیومی گران تر باشند.

انواع استپ پله برقی

جنس استپ پله برقی چه ویژگی هایی دارد؟

استپ های پله برقی چه از جنس آلومینیوم و چه از فولاد ضد زنگ تولید شوند، باید ویژگی هایی داشته باشند. در این خصوص، تمام استپ های پله برقی که توسط شرکت های سازنده تولید می شوند، باید از این ویژگی ها برخوردار باشند.

 • استحکام و مقاومت بالا

متریال مورد استفاده در ساخت استپ ها باید به نحوی باشد که قطعه پس از تولید بتواند در برابر ضربه، کشش، فشار، خم شدن، ساییدگی و حرارت مقاومت داشته باشد. چنانچه استپ ها از مقاومت بالایی برخوردار باشند، دوام و طول عمر آن ها افزایش می یابد. در این صورت تعمیر و نگهداری آن ها کم هزینه تر خواهد بود.

 • وزن کم

یکی از ویژگی های مهمی که استپ های پله برقی دارند، وزن کم آن هاست. هر چه استپ ها وزن کم تری داشته باشند، هم برق کم تری مصرف شده و هم هزینه های تعمیر و نگهداری آن کاهش می یابد.

 • سختی کافی

استپ های پله برقی باید از موادی ساخته شوند که بتوانند سختی مورد نیاز را داشته باشند. سختی کافی باعث می شود تا استپ در کوتاه مدت خراب نشده و دچار تغییر شکل نشود.

 • نمای زیبا

زیبایی از جمله ویژگی هایی است که باید استپ های پله برقی از آن برخوردار باشند. ظاهر زیبای استپ ها باید به نحوی بوده که با مکانی که در آن استفاده می شوند، همخوانی و هماهنگی داشته باشد. به عبارتی از نظر نوع دکوراسیون ساختمان، استپ ها باید با آن سازگاری و همخوانی داشته باشند.

 • قابلیت تعمیر

از دیگر ویژگی های استپ های پله برقی آن است که بتوان آن ها در صورت خرابی تعمیر کرد. با این ویژگی در صورت بروز خرابی های جزئی می توان آن ها را تعمیر کرد. بنابراین نیازی نیست تا کل استپ با نمونه جایگزین تعویض شود. تعویض استپ ها باید فقط در مواقعی انجام شود که استپ دچار خرابی های اساسی شده یا این که شکل و ظاهر آن دچار تغییر شده و از بین رفته باشد.

عملکرد استپ پله برقی چگونه است؟

استپ ها به شکل زنجیره ای در پله برقی نصب می شوند که حول یک محور گردش می کنند. موتور الکتریکی زنجیرها را به حرکت درآورده و در اثر آن استپ ها نیز به حرکت در می آیند. هر کدام از استپ ها به شکل جداگانه ای روی این زنجیرها متصل می شود و عملکرد مستقلی دارند. استپ ها یا از پایین به بالا یا برعکس حرکت کرده و کاربران را در بین طبقات جابجا می کنند.

استپ های پله برقی به شکل مداوم حرکت می کنند و کنترل آن ها برعهده سیستم کنترلی است. استپ ها در نقطه شروع و پایان پله برقی به آرامی حرکت می کنند تا کاربران بتوانند به راحتی سوار شده و از آن پیاده شوند. برای متوقف کردن پله برقی یا تغییر جهت آن کلیدی روی دستگاه قرار دارد که می توان به این منظور از آن استفاده کرد. پله برقی ها با وجود راحت کردن تردد افراد بین طبقات، اما در هنگام استفاده از آن ها باید کاملا دقت کرده و نکات ایمنی را رعایت کرد. در غیر این صورت امکان بروز سوانح برای هر کدام از کاربران وجود دارد.

استانداردهای استپ پله برقی

در طراحی و ساخت سیستم های جابجایی همچون آسانسورها و پله برقی ها مجموعه ای از استانداردها وجود دارد که کشورهای مختلف را در ساخت این تجهیزات آن ها را رعایت می کنند. البته کشورها غالبا بدون تغییرات خاصی این استانداردها را رعایت می کنند، مگر آن که با توجه به شرایط موجود، یک کشور اندکی در این استانداردها تغییراتی را ایجاد کند. در کشورمان تجهیزات جابجایی از جمله پله برقی ها و استپ های آن ها مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی و ساخته می شوند. این استانداردها مربوط به موضوعات فنی و کیفی پله برقی ها هستند. در این زمینه، مشخصات استپ ها، نوع طراحی، ابعاد، کیفیت و متریال مورد استفاده در ساخت آن ها مطابق با استانداردهای بین المللی است. رعایت این استانداردها هم باعث افزایش کیفیت استپ ها و هم حفظ ایمنی مسافران و کاهش حوادث به هنگام استفاده از پله برقی می شود.

ابعاد استپ پله برقی

ابعاد استپ های پله برقی باید طبق استانداردهای موجود طراحی شوند و این استانداردها در همه جا یکسان هستند. یکسان سازی ابعاد استپ ها با این هدف انجام می شود که شرکت های سازنده، پله برقی ها را با ابعاد یکسان تولید کنند. در این صورت کاربران همواره روی استپ هایی می ایستند که ابعاد مشابهی داشته و به هنگام استفاده سردرگم نشده و دچار حادثه نمی شوند. همچنین استاندارد بودن ابعاد استپ ها باعث زیبایی ظاهری آن ها نیز می شود. در زیر به ابعاد استاندارد استپ ها اشاره کرده ایم.

 • عرض: عرض استپ ها میزان ثابتی نداشته و می تواند بین 58 تا 110 سانتی متر باشد.
 • ارتفاع: حداکثر ارتفاعی که استپ ها می توانند داشته باشند، 24 سانتی متر است و بیش از این میزان مجاز نیست.
 • عمق: استپ ها باید عمقی حداقل برابر با 38 سانتی متر داشته باشد.
 • عمق شیارها: طبق استانداردهای مربوطه، عمق شیارهای روی استپ ها باید حداقل 10 میلی متر باشد.
 • پهنای شیارها: پهنای شیارها باید حداقل 5 و حداکثر 7 میلی متر باشد.
 • پهنای لبه شیار: لبه شیار باید پهنایی بین 2.5 تا 5 میلی متر داشته باشد.

نکات مهم در خرید استپ پله برقی

در خرید استپ پله برقی توصیه می شود به نکاتی توجه شود تا محصولی که خریداری می شود بتواند هم کیفیت و هم کارایی بالایی داشته باشد. این نکات شامل موارد زیر می شوند:

 • جنس استپ: با توجه به این که استپ ها غالبا از دو متریال آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ساخته می شوند، در انتخاب یکی از این دو متریال باید به شرایط ساختمان و نیازهای آن توجه شود.
 • کیفیت استپ: استپ ها باید کیفیت قابل قبولی داشته باشند. در این صورت خرید استپ های باکیفیت مساله ای است که اهمیت زیادی دارد. توصیه می شود در خرید استپ ها به این نکته دقت کنید که محصول مورد نظر از متریال مرغوب و بادوام در ساخت آن استفاده شده است. تا این استپ ها بتوانند هم عمر زیادی داشته باشند و هم به شکل مداوم و قابل اعتماد کار کرده و به جابجایی کاربران بپردازند.
 • نصب و تعمیر آسان: در خرید استپ ها باید به این نکته توجه کنید که مدل مورد نظر را بتوان به راحتی در پله برقی نصب کرده و آن را در مواقع خرابی تعمیر کرد.
 • ابعاد استپ: در خرید استپ ها باید به این نکته دقت کنید که استپ های مورد نظر با ابعاد سیستم پله برقی از نظر عمق، عرض و ارتفاع تناسب داشته باشند.
 • نوع طرح و مدل: استپ های از نظر طرح و مدل با یکدیگر تفاوت دارند. در این صورت استپ هایی را خریداری کنید که مطابق با سلیقه و ترجیحات شما باشند.
 • قیمت استپ ها: شرکت های سازنده، استپ ها را با قیمت های متفاوتی عرضه می کنند. قیمت متفاوت این محصولات به کیفیت و دوام، نوع جنس، ابعاد، زیبایی ظاهری، نوع شرکت سازنده و غیره بستگی دارد. در این صورت شما باید بتوانید طبق بودجه ای که در اختیار دارید، به مقایسه مدل های مختلف استپ ها پرداخته و گزینه مناسب را انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم تا موضوع استپ پله برقی و مطالب مربوط به آن را به شکل مشروح بررسی کنیم. استپ ها دائما در پله برقی ها کار کرده و مورد استفاده کاربران قرار می گیرند. از این رو در طول سال ها به تدریج فرسوده و مستهلک می شوند و ممکن است دچار خرابی های مختلف نیز شوند. در این رابطه چنانچه نیاز به خرید استپ های باکیفیت برای سیستم پله برقی خود هستید، محصولات شرکت هیرو آسانسور گزینه ایده آلی برای بررسی و خرید هستند. این شرکت که به عنوان شرکتی تخصصی در زمینه آسانسور و پله برقی فعالیت می کند، سعی می کند قطعات مختلف سیستم های پله برقی از جمله استپ ها را در کیفیت بالا و البته قیمت مقرون به صرفه به مشتریان عرضه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.