آینده صنعت آسانسور و استراتژی سرمایه گذاری

آینده صنعت آسانسور و استراتژی سرمایه گذاری

 

 

اقای نظمی

 

تایماز نظمی

شرکت هیرو آسانسور

کارشناس ارشد MBA

مقدمه

 

جهان در حال تغییر است ، انقالب صنعتی چهارم در راه است و همانند سه انقالب قبلی، تبعات جدی برای زندگی بشر خواهد داشت. مردمان و کشورهایی که برای این تحولات و بهره برداری از آن آماده شده باشند، مزد آن را با صنایع نوینِ در حال شکل گیری و فرصتهای اقتصادی جدید خواهند گرفت. نیازی به یادآوری نیست که عقب ماندن از این قافله چه تبعاتی بدنبال خواهد داشت. از این آینده‏‏ چقدر اطلاع داریم؟  چقدر برای آن آماده ایم؟و چه میزان سرمایه گذاری کرده ایم؟

صنعت آسانسور هم بسان سایر صنایع، در حال تغییر و دگرگونی اساسی می باشد. مسلما آسانسورهای نسل جدید تفاوت خیلی زیادی با سیستم های فعلی خواهند داشت. بایستی بسیار سریع تر در مقایسه با آسانسورهای قدیمی حرکت کنند و همچنین دارای زمان انتظار و توقف های کمتر بوده و قادر به پیش بینی مسیر شما باشند.

بطور خلاصه می توان تغییرات در صنعت آسانسور را در دو دسته عمده تغییرات درون صنعت و تغییرات بیرون صنعت (محیط کلان) می توان تقسیم بندی کرد. که در این مقاله بطور مختصر به برخی از این تغییرات عمده اشاره می شود.

 

الف). عوامل بیرونی  (محیط کلان )

 

1- اینترنت اشیاء و اشیای هوشمند

 

اینترنت اشیاء یعنی اینکه وسایل مختلف به اینترنت متصل می‏شوند و قابلیت ارسال و دریافت اطالعات دارند. اینترنت اشیاء بسان سایر صنایع به صنعت آسانسور هم وارد شده است.

 

2- کلان داده ها

در عصر کنونی سازمان ها به چیزی بیش از تئوری ها و استراتژی مدل شده برای غلبه بر موانع توسعه فعالیت خود نیاز دارند، مفهوم کلان داده که به حجم بسیار زیاد داده ها اطلاق می گردد، مفهومی سه بعدی است که علاوه بر بعد حجم گسترده داده ، تنوع و سرعت بالای تولید داده را هم در خود پنهان نموده است . امروزه استفاده از بیگ دیتا در تجزیه و تحلیل رفتار آسانسورهای تحت سرویس و نگهداری بسیار کاربردی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال با دریافت اطلاعاتی چون سرعت بسته دربها، سرعت حرکت آسانسور و.. می توان قبل از اینکه آسانسور خراب شده و از کار بیفتد از خرابی آن مطلع شد و سرویس و نگهداری پیشگیرانه انجام داد.

 

3- نسل z

نسل z  نام گروهی از افراد است که از اواسط دهه 90 میلای وبعد از آن زاده شده اند که همزمان با دهه هفتاد و هشتاد شمسی است. این نسل از وقتی که چشم به جهان گشوده اند در اطراف خود به طور گسترده ای با فناوریهای پیشرفتهای نظیر شبکه های اجتماعی،  sms، موبایل ویوتیوب مواجه بوده اند. به همین دلیل برخی به این نسل نام شهروندان دیجیتال داده اند.

این نسل تنها 8 ثانیه فرصت میدهد تا کسی یا چیزی روی وب، توجهش را جلب کند. این

عدد 1۵ سال پیش12 ثانیه بود و روبه کمتر شدن است.نسلz میخواهد اطلاعات با سرعت

هر چه تمامتر در اختیارش قرار گیرد

 

4- هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به معنی سیستمهای کامپیوتری است که قادر به انجام وظایفی مانند وظایفی مانند تشخیص تصاویر، فهم گفتار، ترجمه زبانها وتصمیم گیری  که در نگاه تاریخی مختص به هوش انسانی بود هستند.

هوش مصنوعی در کنار کلان داده(بیگ دیتا) موجب می شود تا بتوانیم از طریق استخراج الگوهای خاص، رفتار وقیمت را پیش بینی و در نتیجه تصمیم گیریهای انسانی را تقلید نماید و حتی به روزهایی نزدیک شویم که نسبت به انسان تصمیمات بهتری بگیرد.

 

 

ب). عوامل داخلی صنعت آسانسور

 

با توجه به تغییرات عمده در محیط بیرونی صنعت، سازمانهای هوشمنددر برابراین روندهاو روندهای قطعی غیرقابل بازگشت مقاومت نمی کنند بلکه در زمان مناسب سوار موج تغییرات میشوند و خود را باآن روندها همگام میکنند.

یکی از تحولات داخلی صنعت آسانسور، عمر بالای تعداد زیادی از آسانسورهای کلان شهرها بخصوص تهران می باشد که هم اکنون نیاز به بازسازی و بهینه سازی دارند.

از طرف دیگر با توجه به اینکه در بخاطر تحریم و کمبود منابع ارزی از یک طرف و حمایت از تولید و اشتغال ملی، قانون منع استفاده از آسانسورهای تمام وارداتی اجرایی شده و این اتفاق باعث شده است چند صباحی عرصه برای شرکتها و تولید کنندگان داخلی باز شود.  ولی مهم ترین نکته این است که تولید کنندگان داخلی توجه نمایند که این دوران ابدی و همیشگی نیست و برای روزهای بعد از تحریم و ورود تکنولوژیهای جدید به کشور هم آماده باشند.

نکته بعدی اینکه بنا به برخی آمارها، در طول هشت ساله دولت تدبیر و امید کمترین ساخت و ساز در کشور صورت گرفته است و این باعث انباشته شدن تقاضای مسکن شده است.

به همین دلیل شاهد طرح ها و لوایح متعدد حمایتی جهت ساخت مسکن انبوه (همانند مسکن مهر سابق) هستیم. به احتمال زیاد بزودی شاهد کلنگ زنی طرح های متعدد ساخت مسکن انبوه در اقصی نقاط کشور خواهیم بود.

صنعت آسانسور بایستی از تجربیات عمدتا تلخ مسکن مهر تجربیات لازم را بدست آورده و برای موج جدید ساخت و ساز در کشور آماده شود. و ذهنیت اکثر مردم به کالای داخلی را عوض کند.

در کناراین موراد،  بازسازی آسانسورها بخصوص آسانسورهای مسکن مهر را می توان دلیل دیگری بر افزایش تقاضای بازار داخلی دانست که نیازمند قوانین جدید توسط ارگانهای ذیربط برای بهینه سازی این آسانسورها می باشد.

افزایش سن  هرم جمعیتی و نیاز به آسانسور حتی در شهرهای و بخش کوچک هم احساس می شود و می تواند بازار خوبی برای فعالین صنعت آسانسور باشد  که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان نکته پایانی اینکه تولید کنندگان داخلی باید تلاش نمایند از این فرصت منع ورود آسانسورهای تمام وارداتی به کشور استفاده نمایند و با ارائه محصولات باکیفیت ، ذانقه مشتریان را تغییر داده و اعتماد آنها را جلب نمایند. دراین خصوص استفاده از تکنولوژی های جدید برای اینگونه مشتریان اجتناب ناپذیر می باشد. همچنین توجه به مصرف کمتر انرژی، زیبایی در طراحی و ارائه خدمات مناسب و بهینه از جمله الزامات در این زمینه می باشد.

 

 

 

 

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.