آسانسور کششی

آسانسور کششی

آسانسور کششی، آسانسوری است که حرکت آن بر اثر اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه کششی به هنگام چرخش آن توسط موتور محرکه انجام می­شود. آسانسورهای کششی را که در آن موتور به وسیله گیربکس به فلکه کششی متصل است آسانسور موتور گیربکسی و نوعی که در آن گیربکس وجود نداشته آن را بدون گیربکس می­نامند.

اجزاء آسانسور کششی

تابلو کنترل آسانسور

مجموعه ­ای شامل مدارهای فرمان و قدرت که وظیفه کنترل حرکت کابین و پاسخگویی به احضار را بعهده دارد. قسمت فرمان در انواع قدیمی از رله­ های متعدد و در انواع جدید عموما از ریز پردازنده ­ها و سایر قطعات الکترونیکی ساخته می­شود.

سیستم مکانیکی که ترجیحا در قسمت زیرین یا بالای چارچوب کابین یا وزنه تعادل قرار می­گیرد و در مواقع اضطراری با افزایش غیرعادی سرعت فعال شده و سبب توقف کابین بوسیله قفل شدن کابینبه ریل­ها می­شود.

فضایی است که ریل و برخی تجهیزات آسانسور در آن نصب می­شوند و کابین و وزنه تعادل در این مکان حرکت می­نمایندف معمولا با دیواره­ها، درب­های طبقات و دریچه اضطراری محصور می­گردد.

فاصله قائم بین کف پایین­ترین توقف تا کف چاه آسانسور را چاهک می­گویند.

درب­هایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار می­گیرند، درب طبقات انواع مختلفی دارد مانند درب تلسکوپی، درب سانترال، درب آکاردئونی، درب لولایی و

دربی است که در ورودی کابین قرار گرفته و معمولا بطور خودکار باز و بسته می­شود.

اجزاء فلزی با مقطع T هستند که برای هدایت کابین یا وزنه تعادل بکار می­رود.

وسیله­ای ارتجاعی است که برای جلوگیری از اصابت کنترل نشده کابین و یا وزنه تعادل به کف چاهک بکار می­رود و طوری انتخاب می­شود که قسمتی از انرزی جنبشی کابین را مستهلک کند.

جزیی از آسانسور است که مسافر، بار یا هردو را در خود جای می­دهد، کابین دارای کف برای ایستادن، دیواره­هایی برای حفاظت مسافرین، سقف و معمولا دارای درب می­باشد.

وسیله­ای مکانیکی است که از طریق سیم بکسل یا زنجیر به سیستم ترمز ایمنی کابین وصل است تا در موقع افزایش سرعت از حد تعیین شده قفل کرده و ضمن فرمان قطع برق موتور آسانسور، سیستم ترموز ایمنی را فعال نماید.

وزنه یا ترکیبی از وزنه­ها است که برای متعادل کردن وزن کابین و بخشی از ظرفیت آسانسور بکار می­رود .

وسیله است که عامل حرکت کابین و وزنه تعادل می­باشد.

جعبه رویزیون

سیم بکسل

فلکه هرزگرد

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.