آسانسور روملس وزنه پشت

آشنایی با آسانسور روملس وزنه پشت

در این مطلب میخواهیم آسانسور روملس وزنه پشت را به شما معرفی کنیم همچنین ویژگی ها و مزایای آن را بررسی کنیم.

امروزه آسانسورها جایگاه بسیار ارزشمندی در ساختمان سازی دارند و بدون وجود آن ها جابجایی بین طبقات ساختمان های مرتفع قطعا سخت و طاقت فرسا خواهد بود. آسانسورها انواع مختلفی دارند و بر اساس موقعیت ساختمان میتوان یکی از آن ها را انتخاب کرد. آشنایی با انواع مختلف آسانسور در انتخاب مناسب ترین گزینه به شما کمک خواهد کرد، در مطالب قبلی انواع دیگر آسانسورها را معرفی کردیم و با ویژگی های آن آشنا شدیم و در این مطلب میخواهیم آسانسور روملس وزنه پشت را بشناسیم و ببینیم برای چه ساختمان هایی مناسب است لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

 

ویژگی های آسانسور روملس وزنه پشت

آسانسور روملس همانطور که از اسمشان پیداست به آسانسورهای بدون موتور خانه نیز شناخته میشوند، این آسانسورها بر خلاف سایر آسانسورها نیاز به فضای مستقل برای قرار گیری موتور و تابلو فرمان در پشت بام ندارند که این ویژگی برای ساختمان های کم ارتفاع بسیار مهم است. موتور آسانسور روملس وزنه پشت درون چاله زیر سقف و تابلو فرمان آن را در کنار بالاترین محل توقف قرار میدهند. موتور آسانسور روملس وزنه پشت از نوع گیرلس است زیرا این نوع موتور ها بر خلاف موتورهای گیربکسی فضای کمتری را اشغال میکنند.

سیستم تعلیق در سیستم های گیرلس( چه به صورت موتور خانه دار و چه به صورت بدون موتور خانه) به صورت 2 به 1 می باشد و سرعت چرخش موتور نیز در این سیستم ها باید دو برابر سرعت حرکت کابین باشد، برای مثال اگر کابین با سرعت یک متر بر ثانیه حرکت کند موتور باید با سرعت دو متر بر ثانیه بچرخد. بنابراین سیستم تعلیق در آسانسورهای روملس نیز به صورت دو به یک است. در اینگونه سیستم ها فیکسینگ سر بکسل ها در مرتفع ترین قسمت چاله آسانسور و هم تراز با موتور قرار میگیرند. با ثابت شدن یک طرف سیم بکسل ها و عبور از روی فلکه های هرز گرد وزنه، فلکه های موتور و بعد از آن فلکه های هرزگرد کابین دوباره در تراز کلاف پایه موتور بسته میشوند.

 

 

 

استاندارد آسانسورهای روملس

 • آسانسور روملس وزنه پشت باید دارای دو دریچه باشد، یکی از این دریچه ها باید به منظور خروج اضطراری در بالاترین قسمت چاله آسانسور برای ورود و خروج در نظر گرفته شود و دریچه دیگر برای سهولت در دسترسی به موتور آسانسور برای تعمیر و نگهداری تعبیه شود. رعایت این نکته از نظر استاندارد بسیار مهم است.
 • در آسانسور روملس وزنه پشت تابلو فرمان باید در بالاترین ایستگاه و به گونه ای قرار داده شود که مشکلی برای دید و دسترسی به چاله و موتور وجود نداشته باشد. همانطور که از اسم این نوع آسانسورها پیداست هیچ اتاقکی برای قرار دادن تابلو فرمان وجود ندارد.
 • استانداردهایی که برای آسانسورهای موتورخانه دار و در خصوص فضاهای کاری، مسیرهای دسترسی، دریچه های ایمنی رعایت میشود باید به همان شکل در مورد آسانسور روملس وزنه پشت نیز اجرا شود.

برای مثال شرایط استاندارد برای قرار دادن تابلو فرمان آسانسورها این است که دارای قفل هایی باشد که درب آن ها بدون وجود کلید بشته شوند و با استفاده از کلید بتوان آن ها را باز کرد. در صورتی که امکان وجود این شرایط فراهم نشود بایستی قفل های مخصوصی را برای تابلو سه فاز و تابلو فرمان تعبیه کرد تا امنیت آن ها تامین شود.

 • در صورت بروز هرگونه اختلال در عملکرد آسانسور و نیاز به خروج اضطراری در این نوع آسانسورها این امر به دو صورت برقی و دستی انجام میشود. در حالت دستی اهرم ترمز موتور از طریق سیم بکسل به پشت موتور متصل میشود. این اهرم در فضای تابلو فرمان و سه فاز قرار گرفته است و قابلیت باز شدن فک ترمز و حرکت آرام کابین به سمت نزدیک ترین طبقه را فراهم میکند. در حالت برقی عملکرد آسانسور از طریق نزدیک برق ذخیره شده در باطری تکمیل میشود. حرکت موتور و باز شدن فک ترمز موتور با استفاده از باطری صورت میگیرد.
 • آسانسور روملس وزنه پشت را در صورتی که از شرکت های معتبر خریداری کرده باشید بسیار کاربردی و با کیفیت هستند و بالاترین سطح ایمنی را به شما ارائه خواهند کرد. این نوع آسانسور ها با سرعت 6.1 متر بر ثانیه ظرفیت حمل 2500 کیلوگرم را دارند.

 

محل قرار گرفتن وزنه در آسانسورهای روملس

آسانسورهای روملس از نظر قرار گرفتن وزنه به دو دسته ی وزنه پشت و وزنه بغل تقسیم میشوند. عامل تعیین کننده ی محل قرار گیری وزنه در این نوع آسانسورها ابعاد چاله است، در صورتی که چاله آسانسور دارای عرض زیاد باشد وزنه را در بغل کابین قرار میدهند و در صورتی که عمق چاله آسانسور بیش از عرض آن باشد وزنه را در پشت کابین قرار میدهند. در آسانسور روملس وزنه پشت و وزنه بغل بهتر است زاویه یوک فلکه ها نسبت به یوک اصلی کمتر باشد. به همین دلیل است که در آسانسور روملس وزنه پشت به خاطر کاهش زاویه بین یوک اصلی و یوک فلکه ها، دو فلکه به جای یک فلکه روی قاب وزنه تعبیه میشود.

مزایای آسانسور روملس وزنه پشت و وزنه بغل

 • مهم ترین مزیتی که بارها و بارها به آن اشاره کردیم عدم نیاز این آسانسورها به فضایی برای قرار دادن موتور و تابلو فرمان است. این مزیت باعث کاهش هزینه ها میشود.
 • این نوع آسانسورها از نظر صرفه جویی در انرژی نیز بسیار موفق عمل کرده اند و در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیک 70 تا 80 درصد انرژی کمتری مصرف میکنند.
 • طراحی کارآمد و ضد تعادلی که با تجهیزات کششی ارائه میشود باعث شده که این آسانسورها نیاز کمتری به منبع تغذیه مثل موتورهای پر قدرت داشته باشند.
 • آسانسور روملس وزنه پشت و وزنه بغل از لحاظ زیست محیطی نیز نگرانی ها را برطرف کرده است زیرا بر خلاف سایر نمونه ها نیازی به مخزن های مدفون و پر از روغن ندارند.
 • آسانسور روملس وزنه پشت و وزنه بغل از لحاظ ایمنی نیز در سطح بالایی قرار گرفته اند.
 • سرویس و نگهداری آسانسور روملس وزنه پشت و وزنه بغل آسان است.
 • به عنوان آخرین مزیت میتوانیم به یکپارچگی و کپسوله شدن تمامی تجهیزات آسانسور در یک چاه اشاره کنیم.

در صورتی که قصد دارید برای ساختمان چند طبقه آسانسور روملس وزنه پشت و یا وزنه بغل نصب کنید توصیه میکنیم این کار را به مجموعه های معتبر و با سابقه همچون هیرو آسانسور بسپارید. مجموعه ی هیرو آسانسور با طراحی و ساخت انواع آسانسور در داخل کشور با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت و همچنین پشتیبانی قوی، نیاز کشور را در جهت تولید انواع آسانسور برطرف نموده است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.