آشنائی با انواع آسانسور

(شرحی مختصر بر انواع مختلف آسانسور و کاربرد آنها )

آسانسور

آسانسور (به فرانسوی: ascenseur) (به انگلیسی: elevator) برای حمل بار یا برای حمل انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

در برخی تعاریف به آسانسور، بالابر(lift) هم گفته می شود که صحیح نمی باشد و نبایستی بجای آسانسور مورد استفاده قرار گیرد.

آسانسور، اتاقک متحرکی است که در داخل فضایی بنام چاله آسانسور بصورت عمودی کار می کند به وسیله آن از طبقه‌ای به طبقات بالا و پایین می روند. به عبارت دیگر آسانسور، یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی است که جابجایی مردم یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد.

تاریخچه آسانسور

آسانسور یکی از ابتدائی‌ترین ماشین‌ ساخت دست بشر است که اتاقک متحرکی است که در داخل فضایی بنام چاله آسانسور همواره به کمک او آمده‌است.

در دانشنامه بریتانیکا آمده که ویتروس، معمار رومی، ۲۶ سال قبل از میلاد در نوشته‌های خود از وسایلی نام برده‌است که ۲۳۶ سال قبل از میلاد در جا به جایی وسایل در بناها استفاده می‌شده‌است.[منبع : ویکی پدیا]

استفاده از آسانسور مسافربری و باری به قرون وسطی در استحکامات نظامی بر می‌گردد، که جهت جا به جایی آن از نیروی انسان یا حیوانات اهلی استفاده می‌شد. هم‌زمان با توسعه تمدن و با رشد اقتصادی و توسعه فنی و علمی کشورها و با همکاری فنی با یکدیگر، دانش فنی سیستم‌های حمل و نقل عمودی نیز توسعه سریعی یافت.

پایه‌گذار علمی و طراح آسانسور امروزی، دانشمند و ریاضی‌دان بزرگ، آتوود است. ماشین آتوود عبارت است از دو وزنه‌ای که با یک نخ به یکدیگر مربوط می‌شوند و روی فلکه ای، وزنه‌های فوق به بالا و پایین حرکت می‌کنند.[ویکی پدیا]

از بررسی معماری ساختمان‌ها در گذشته می‌توان متوجه شد که در گذشته توان ساخت ساختمان‌های بلند وجود داشته‌ است ولی شاید دلیل اینکه چرا این کار چندان رواج نداشته، وجود پله‌های بسیار بوده‌باشد. این مشکل همچنان پابرجا بود تا اینکه یک مکانیک آمریکایی به نام الیشا اوتیس ایمنی را در بالابر با به‌کارگیری چرخی ضامن‌دار که در صورت پاره‌شدن طناب، اندکی پس از سقوط بالابر را متوقف می‌کرد، فراهم کرد. این اختراع که در سال ۱۸۵۴ در نمایشگاهی در نیویورک پرده‌برداری شد، مقدمه‌ای برای کاربرد گسترده بالابر بود.

ناصرالدین شاه در سفرنامه فرنگ خویش در تعریف و توصیف آسانسور می‌گوید: رفتیم به مریض‌خانه سنت توماس … از مرتبه‌های زیر اسبابی دارند که ناخوش را روی تخت گذاشته از توی اتاق زیر می‌کشند به مرتبه بالا می‌برند. بسیار تماشا داشت که ناخوش حرکت نکند.

در حال حاضر یکی از مشکلات ساختمان‌های بزرگ کافی نبودن فضای در نظر گرفته شده برای آسانسور است. این امر یعنی پیش‌بینی و منظور نمودن فضای کافی با محاسبه تعداد ظرفیت و سرعت مناسب آسانسورها با توجه به ارتفاع و جمعیت ساکن و کاربری ساختمان باید در ابتدای کار یعنی در زمان طراحی ساختمان‌ها مد نظر قرار گیرد؛ وگرنه پس از اجرای ساختمان معمولاً افزایش فضای چاه آسانسور بسیار مشکل و در اکثر موارد غیرممکن است.

آسانسور وسیله‌ای است الکترومکانیکی، در ابتدای اختراع آسانسور به شکل امروزی، بیشتر قطعات و لوازم آسانسورها مکانیکی و الکتریکی بود ولی با پیشرفت علوم در حوزه الکترونیک و نیمه‌هادیها و همچنین ورود حوزه علوم هوش مصنوعی به صنعت این وسیله نیز تکامل یافت و به عنوان یک وسیله کاملاً کاربردی با حوزه سطح دسترسی کاملاً گسترده در بین جوامع شهری قرار گرفت. در طراحی آسانسور علومی همچون مکانیک، برق و الکترونیک، معماری و صنایع مورد استفاده‌است. به همین علت هیچگاه یک متخصص به تنهایی قادر نخواهد بود که یک آسانسور را به تنهایی و با تکیه بر یکی از شاخه‌های علوم طراحی نماید. تا قبل از دهه ۱۹۹۰، عمده اموزش‌ها در این صنعت به صورت اموزش‌های محدود و استاد و شاگردی و صرفاً در کارخانه‌های بزرگ آسانسورسازی معمول بود. به همین سبب آموزش در این صنعت محدود و پنهان بود. برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی اتحادیه آسانسور و پله برقی انگلستان (LEIA) با همکاری پروفسور یانوفسکی و پروفسور جینا بارنی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ماژولاری در انگلستان نمود که بیشتر مورد استفاده نصابان و متخصصان این کشور بود.

آسانسور

آسانسور کششی:

این نوع آسانسور به کمک موتورهای الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین می‌شوند. این موتورها با کمک کابل‌های کششی و سیستم متقابل وزنه ؛ مانند یک بالابر معمولی کار جابجایی را انجام می‌دهند،

آسانسور هیدرولیک:

این نوع آسانسور بوسیله پمپ هیدرولیک میزان مایعات را برای بالا بردن در یک پیستون استوانه‌ای  جک مانند تزریق و کنترل می‌کنند.

آسانسور از نظر کاربری به چند دسته تقسیم می شوند که عمده ترین آنها به شرح زیر می باشد.

 • آسانسور

  در تقسیم بندی دیگر می توان آسانسور را به موارد زیر تقسیم کرد.

  – آسانسورهای وینچی

  – آسانسورهای مغناطیسی

  اجزاء آسانسور کششی:

  • تابلو فرمان
  • فلکه هرزگرد
  • گاورنر
  • تراول کابل
  • کابین
  • زنجیر جبران
  • شالتر
  • ریل راهنما
  • براکت
  • پاراشوت
  • وزنه تعادل
  • سیم بکسل
  • قلاب سر بکسل

  آسانسور

  اجزاء آسانسور هیدرولیک:

  در بسیاری از قطعات مانند ریل – درب- تابلوفرمان- کابین و.. آسانسور کششی و آسانسور هیدرولیک مشترک هستند.

  نقطه تمایز آسانسور کششی و هیدرولیک در نیروی محرکه می باشد. نیروی محرکه آسانسور کششی بطور موتور (گیربکس یا گیرلس) انجام می شود. ولی نیروی محرکه آسانسور هیدرولیک بوسیله جک و پاوریونیت تامین می باشد.

  پس قطعات عمده آسانسور هیدرولیک را می توان به شرح زیر نامگذاری کرد.

  • جک آسانسور هیدرولیک
  • پاوریونیت آسانسور هیدرولیک که شامل موتور- پمپ- شیر هیدرولیکی- تانک و… می باشد.

  نسل جدید آسانسور:

  با پیشرفت تکنولوژی، صنعت آسانسور در جهان دچار تغییر و تحولات اساسی شده است. هم اکنون هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء بسیار در صنعت آسانسور کاربرد دارند.

  مهمترین قسمت آسانسور کدام است؟

  بارها در جلسات فروش مشاهده کردیم که خریداران و کارفرما به موتور و ریل و تابلو فرمان و کابین آسانسور خیلی حساس هستند و حتما تاکید دارند که این اجناس از برند معتبرصنعت آسانسور تهیه گردند. درحالیکه طبق ضرب المثل قدیمی « زنجیر از ضعیف ترین حلقه می شکند».اگر بهترین قطعات و متریال تهیه شود ولی در طراحی، نصب و سرویس و نگهداری آسانسور دقت لازم بعمل نیاید تمام زحمات به هدر می رود.

  لذا می توان گفت تک تک قطعات آسانسور از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و در آسانسور مهمترین قسمت نداریم. بلکه تک تک اجزای آسانسور مهم و حیاتی هستند.

  نحوه انتخاب آسانسور:

  برای انتخاب آسانسور بایستی چند اصل مهم و کلی  رعایت شود.

  1- بررسی سوابق شرکت طراحی و مونتاژ آسانسور

  2- انتخاب قطعات آسانسور و ترکیب مناسب آنها با توجه به تحلیل ترافیک ساختمان

  آسانسور سواری تا پشت بام:

  اخیرا مشاهده می گردد که بسیاری از مشتریان و مصرف کنندگان آسانسور، تحمل بالارفتن از پله ها تا پشت بام را ندارند و ترجیح می دهند تا در پشت بام آسانسور ایستگاه داشته باشد.

  برای این منظور هم می توان از آسانسور هیدرولیک استفاده کرد و هم می توان از آسانسور کششی روملس(MRL) استفاده کرد.

  وقتی محدودیت استاندارد وجود دارد، کدام آسانسور مناسب است؟

  در برخی ساختمانها مثل آپارتمانهای دوبلکس، ویلاها و..محدودیت استاندارد وجود دارد. هنوز استانداردی در این برای این نوع آسانسورها وجود ندارد. لذا بهترین کار، استفاده از آسانسور هیدرولیک می باشد که هنوز استاندارد آسانسور هیدرولیکی اجباری نشده است.

  آسانسور هوم لیفت (خانگی):

  همچنین در داخل آپارتمانهای دوبلکس می توان از آسانسور هوم لیفت استفاده کرد. اینگونه آسانسور بخاطر محدودیت هایی که برای طراحی آسانسور وجود دارد عمدتا از نوع آسانسور هیدرولیکی انتخاب می شوند.

  در آسانسور هوم لیفت می توان از درب و کابین شیشه ای استفاده کرد.

  آسانسور

  شرکت آسانسور هیرو، به عنوان یکی از شرکتهای با سابقه صنعت آسانسور، همواره سعی در شناخت نظرات و خواسته های مشتریان دارد و سعی می کند آسانسور متناسب با سلایق و نیازهای آنها طراحی و اجرا نمایند.

  جهت آشنایی با شرکت آسانسور هیرو و دریافت مشاوره رایگان در زمینه آسانسور با ما تماس بگیرید.

  02188882500

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.